Chleb - kapelan policji

Idź do spisu treści

Menu główne:

Chleb

Przy kominku
 

Chleb nasz powszedni


"Bóg daje chleb powszedni i bez prośby naszej nawet wszystkim złym ludziom, lecz prosimy w tej modlitwie, aby nam to dał poznać i abyśmy z dziękczynieniem przyjmowali chleb nasz powszedni." Ta zwarta definicja ks. dra Marcina Lutra z katechizmowego objaśnienia do czwartej prośby Modlitwy Pańskiej: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj." Zaraz też Luter podejmuje zastanowienie: "Co nazywamy chlebem powszednim" i w odpowiedzi pisze: "Wszystko, co do wyżywienia ciała i zaspokojenia jego potrzeb należy, jako to: pokarm, napój, odzienie, obuwie, dom, gospodarstwo, rola, bydło, pieniądze, mienie, pobożne małżeństwo, pobożne dzieci, pobożni domownicy, pobożna i wierna zwierzchność, dobry rząd, dobra pogoda, pokój, zdrowie, karność, uczciwość, dobrzy przyjaciele, wierni sąsiedzi i tym podobne."
Przypomina się słowo pieśni Jana Kochanowskiego: "...to wszystko Twoje, cokolwiek na tym świecie człowiek mieni swoje."

Refleksja nad chlebem jest nam szczególnie bliska wtedy, gdy widzimy już opustoszałe pola, zżęte łany. To przecież wymowny znak, że z pół zgromadzony został chleb, by był dobrem człowieka.
Jedni ograniczają się do refleksji nad trudem rolnika oraz całą długą drogą chleba od siewu po nasz stół, wielu zaś widzi tu powód do dziękowania nie tylko tym, którzy na różnych etapach produkcji utrudzili swoje ręce, ale przede wszystkim Temu, którego postrzegamy jako ostatecznego Dawcę - Boga w jego dziele stworzenia i zachowania życia.

Przełom września i października, czas wczesnej jesieni, to ta pora roku, kiedy myśl wdzięczności za plon jest najżywsza. Już przebrzmiały uroczystości dożynkowe z ich obrzędowością, urokliwą prezentacją efektu rolniczegom trudu i dorobku lokalnej, regionalnej kultury. W niedzielę po św. Michale czas na to, by podziękować Panu Bogu za dar powszedniego chleba, za to że jest, a przy tym pomyśleć jak ten dar zachować w poszanowaniu i szacunku.


Na zdjęciu ołtarz w Kościele Ewangelickim w Skoczowie w Święto Dziękczynienia za Żniwa - fot.
Bartłomiej Kukucz




 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego